Sajtóvisszhang

Átadták a petíciójukat a Szabadkai Rádió beolvasztása ellen tiltakozó újságírók

6643-an írták alá a magyar műsor megmentését sürgető kérelmet

Átadták a petíciójukat a Szabadkai Rádió beolvasztása ellen tiltakozó újságírók

Bábi Attila, az MNT hivatalvezetője vette át kedden a tiltakozó aláírásokat tartalmazó dokumentumokat Tóth Imrétől, a rádió újságírójától

Ma átadták az MNT képviselőjének a petíciójukat a Szabadkai Rádió beolvasztása ellen tiltakozó újságírók. Mint ismeretes, a Szabadkai Rádió magyar szerkesztőségének újságírói aláírásgyűjtésbe kezdtek, mivel nem fogadták el a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) és a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) által támogatott javaslatot, miszerint az egyelőre sikertelennek tűnő privatizációt követően a Pannon RTV működtetése alatt folytassák az újságíró tevékenységet, az előzetes bejelentések szerint változatlan frekvencián, hasonló közszolgálati tartalmakkal.

A szerkesztőség kétharmada által támogatott javaslat szerint a magyar nyelvű műsorok jövőbeli finanszírozására független alapítványt kellene létrehozni. Az MNT legutóbbi ülésén a képviselők elvetették ezt a javaslatot, amelyet a tanács tájékoztatási bizottsága sem támogatott korábban.

A tájékoztatási bizottság elnöke és a Szabadkai Magyar Rádió Alapítvány létrehozásának kezdeményezője egyébként a Szabadkai Rádió magyar nyelvű műsorainak megbízott főszerkesztője is egyben: Németh Ernő, aki szerint vele nem folytatta le a megfelelő egyeztetéseket a nemzeti tanács és a VMSZ. Arra kérdésre, hogy tervezi-e a lemondását a nemzeti tanács tájékoztatási bizottságának éléről, Németh Ernő elmondta, hogy ezt a lehetőséget is számba vette, illetve felszólította Pásztor Istvánt, a VMSZ elnökét és Hajnal Jenőt, az MNT elnökét, hogy ne menjenek tovább szembe a magyar közösség elvárásaival. „Nem menjenek szembe a választási ígéretekkel, egy éve arról volt szó, hogy az MNT átmenti majd a Szabadkai Rádió magyar műsorainak szerkesztőségét, utána kiderült pár nappal a választások után, hogy erre nincsen akarat, most ez a több mint 6000 ember azt követeli a nemzeti tanácstól és a VMSZ-től is, hogy azt a politikát valósítsa meg, amire az emberek szavaztak” – mondta Német Ernő.

„Azzal a reménnyel adtuk át a petíciót, hogy a vajdasági magyar döntéshozók meggondolják magukat és józan döntést hoznak. Az itt élő közösség is ezt várja el tőlük, hiszen a 6600 aláírással kifejezték az akaratukat” – nyilatkozta Tóth Imre, az aláírást átadó delegáció tagja. „Az aláírók azt szeretnék, ha a Szabadkai Rádió magyar műsorai változatlan formában, önálló szerkesztéspolitikával megmaradjanak, ugyanakkor visszautasították azt a lehetőséget, hogy ezt a szerkesztőséget beolvasszák a Pannon RTV-be” – tette hozzá a rádiós újságíró.

A Szabadkai Rádió magyar szerkesztőségének jelenleg kilenc állandó munkatársa van, ebből 3-an igazolnának át a Pannonba, 6 újságíró viszont továbbra is küzd az önálló megmaradásért. A tiltakozó újságírók elmondták, hogy számítottak a szerb, horvát, bunyevác és német nyelvű műsorok készítőinek támogatására is, ám ez elmaradt. „Így matematikailag több aláírás összegyűlt volna, mint 8 évvel ezelőtt, amikor az intézmény is a rádió megmentése mögé állt, és ebben az esetben a szerb nyelvű műsorokra is könnyebben jelentkezett volna befektető, a többi szerkesztőséget pedig a nemzeti tanácsok támogathatták volna” – állítja Tóth Imre újságíró.

A petíció átadásakor mellékelt dokumentumban felszólítják az MNT elnökét arra, hogy azonnali hatállyal hívja össze és a hét végéig tartsák meg a Magyar Nemzeti Tanács rendkívüli ülését, amelyen fogadjanak el határozatot a Szabadkai Magyar Rádió Alapítvány létrehozásáról és ezen keresztül szavatolják a Szabadkai Rádió műsorainak változatlan formájában történő további sugárzását.

Az MNT-ben egyelőre nem kívántak nyilatkozni az ügyben.