Sajtóvisszhang

A Magyar Mozgalom (MM) elindul a választásokon

Évadnyitó sajtótájékoztatót tartott Szabadkán a Magyar Mozgalom (MM). A szervezet vezetőségét Korhecz Tamás, társelnök és Csanádi Attila, az MM Ideiglenes Ügyvivő Testületének gazdasági ügyekkel megbízott elnöke képviselték. A helyszínen jelen volt Maglai Jenő, Szabadka polgármestere is, aki szintén az MM alapító tagja.

Korhecz Tamás elmondta, hogy az MM öthónapos tevékenysége óta számos programsorozatot beindítottak, köztük a Mocorgó, Jogbogozó, a Közéleti Kávéház és a mezőgazdasági termelőkkel való egyeztetési sorozatot emelte ki. Az idei év során szeretnék még inkább bemutatni az egyesület célkitűzéseit a polgárok számára, nem megkerülve azt a tényt, hogy a politikai témák kapcsán is markáns véleményeket kívánnak a továbbiakban is megfogalmazni. Az MM hamarosan intenzív konzultációt indít be a mezőgazdasági termelőkkel, a sokat kifogásolt és a gazdák által kritizált újonnan elfogadott földtörvény aktualitása miatt is.

A társelnök egyúttal bejelentette (a már sokak által borítékolható fejleményt), hogy a Magyar Mozgalom részt fog venni az elkövetkező szerbiai választásokon. Korhecz leszögezte, hogy a szervezet (egyelőre) nem alakul párttá, ugyanakkor más pártokkal való együttműködésre nyitottak, és ez nem csak a magyar előjelűeket foglalja magába. Az MM vezető testülete levelet intézett a VMSZ elnökéhez, de ez idáig válasz nem érkezett kezdeményezésre. Az első tárgyalást a Vajdaság Magyarok Demokratikus Közösségével (VMDK) folytatta a szervezet, melynek témája a nemzeti minimum és a szerbiai választások voltak. Korhecz a VMDK elnökével, Csonka Áronnal folytatott egyeztetést gyümölcsözőnek és konstruktívnak titulálta.

Az MM adott szinteken való választási részvételét a helyi igények, közösségi igények függvényében fogják meghatározni, mondta Korhecz. Ahogy fogalmazott, nem körvonalazódott még az sem, hogy néhány helyi, minden helyi, tartományi vagy esetleg a köztársasági választásokon is megmérettetik magukat valamilyen formában. Több délvidéki és országos szintű párt is megkereste már az MM-et, köztük a Demokrata Párt is. A közeljövőben mindenkivel tárgyalóasztalhoz ülnek, köztük önkormányzati szerepvállalású civil mozgalmakkal is.

- Számunkra nincs elfogadhatatlan ember és szervezet, csak elfogadhatatlan cselekedetek és eszmék léteznek. Nem volt célunk a választásokon való részvétel, de a VMSZ elnöke zsigerből elutasított mindenféle konzultációt, így nem marad más választásunk – válaszolta a politikus egy újságírói kérdésre reagálva.

- Tagjainkkal és szimpatizánsainkkal szemben folyamatos a nyomásgyakorlás, gyakoriak a fenyegetések, a VMSZ kérdéseinkre feltett válaszai pedig kizárással és leváltásokkal végződnek – ecsetelte Korhecz.

Csanádi Attila, az MM Gazdasági és Vállalkozásfejlesztési Szaktestületének és az MM Ideiglenes Ügyvivő Testületének tagja a magyar kormány vállalkozástámogatási és –fejlesztési csomagja kapcsán kiemelte, a szervezetük szeretné, ha a támogatások transzparens, áttekinthető módon jutnának el a Délvidékre. Az MM korábban levelet intézett Orbán Viktornak és Pásztor Istvánnak, melyben kérik, hogy széleskörű tájékoztató és konzultáció történjen a támogatások vonatkozásában, illetve megfogalmazták a szervezet javaslatait is.

Csanádi szerint aggodalomra adnak okot, hogy előzetes vállalkozói listák készültek, nem tisztázott a támogatás formája (állami támogatások esetén az EU-s szabályozások korlátozhatják az elosztást), és a legnagyobb gond, hogy a feltételrendszer sem körvonalazódott.

- Egy-egy nagyobb volumenü támogatás vagy hitel elnyeréséhez komoly feltételeknek kell megfelelniük a vállalkozásoknak. Ez tetemes, akár féléves felkészülést is igényelhet, és előfordulhat, hogy sok cég emiatt lecsúszhat a pénzekről – fogalmazott Csanádi.

Az MM gazdasági javaslatai között szerepel az is, hogy a vissza nem térítendő támogatásokat a magyar állam kombinált úton nyújtsa a délvidéki vállalkozóknak, tehát, egy projekt esetében a támogatás mellett önrész és kedvezményes hitel is képezzen részt. Az első információk szerint a támogatás első körének kiosztása január végéig kellett volna, hogy megtörténjen, de minden bizonnyal erre már nem fog sor kerülni.

A sajtótájékoztató végén Korhecz Tamás reflektált a Magyar Szóban felmerült elbocsájtási ügyekre is. Abszurd helyzetnek és szemtelenségnek minősítette, hogy a nagy médiatapasztalattal rendelkező Kókai Péter számára a vezetőség felkínálta, hogy munkaerőfeleslegként távozzon a laptól. Ezt dacból való politizálásnak nevezte. Hozzátette, hogy Kókain kívül még két újságírót érint az elbocsájtás, köztük még egy MM-tag található.

- Ez olyan, mintha Messinek felkínálnák, hogy önkéntesen távozhat a Barcelonából. – élt a sportos hasonlattal Korhecz.

A választásokra visszautalva Korhecz úgy látja, hogy szervezetüknek Szabadkán van a legnagyobb támogatottsága, és a választásokon való indulás esetén egy „szolid eredményre” számít. Megerősítette, hogy a jelenlegi polgármestert, Maglai Jenőt szeretnék ismét a városmajori székben látni, hiszen – ahogy fogalmazott – a polgárok többsége elégedett a munkájával.

Végezetül, ismét elhangzott, hogy az MM-et sem Budapestről, sem Belgrádból nem támogatják, és így az új délvidéki alternatíva létrejötte egy öngerjesztő folyamat része.