Sajtóvisszhang

„Csapataink harcban állnak”

A Magyar Mozgalom dokumentumszínházi előadással emlékezett 56-ra

A Magyar Mozgalom (MM) kétféle módon állít emléket az 56-os forradalom 60. évfordulójának: délelőtt megkoszorúzták a palicsi befogadótábor helyén emelt emlékművet, így rótták le a tiszteletüket a mártírok és a szabadságharc előtt, este pedig politikai beszédek nélkül dokumentumszínházi előadással, filmvetítéssel és színpadi beszélgetéssel ünnepelték a forradalom kitörésének napját ‒ számolt be Kókai Péter, a mozgalom társelnöke.

Egy megemlékezésnek nem a politikusokról kell szólnia, hanem magáról az ünnepről, a korabeli eseményekről és az akkori hősökről ‒ fogalmazott Kókai. Ahhoz, hogy közvetlen kapcsolatba kerülhessünk a 60 évvel ezelőtti eseményekkel segítségünkre lesz Szabó Mária, aki közvetlenül is felidézi a jugoszláviai menekülttáborokat, továbbá a színészek, Kalmár Zsuzsa és Szőke Attila színházi látványelemekkel, prózai és verses korrajzokkal illusztrálják a korszak eseményeit. A rendezvény mottója: Csapataink harcban állnak, ami egyfajta dinamikus léthelyzetet feltételez ‒ nyilatkozta az MM társelnöke ‒, ami többfajta értelmezést is lehetővé tesz: egyrészt a választások után kétpólusúvá vált a vajdasági magyar közélet, másrészt ugyanez hirtelen nagyon aktuálissá vált a médiafelület terén, ahol szintén egyfajta kétpólusosság van kialakulóban.

Kókai jelzésértékűnek nevezte a ma induló Szabad Magyar Szó médiafelületet, amely a magyarszo.com helyét vette át, mert amint fogalmazott, az ebben a pillanatban hivatalos Magyar Szó már régóta nem szabad. Kókai Péter kérdésünkre elmondta, semmilyen összefüggés sincsen a Szabad Magyar Szó és a Magyar Mozgalom között sem szerkezeti sem szervezeti formában. A független Szabad Magyar Szó története Amerikából indul, a magyarszo.com domain jogszerű tulajdonosa, Purger Tibor úgy döntött, hogy ezt az internetes felületet nem bocsátja tovább az újvidéki Magyar Szó rendelkezésére, amit alaposan megindokolt a napilapnak intézett levelében és nyilvánosságra is hozott, tehát a saját tulajdonával saját belátása szerint kíván élni. Így október 23-ától mi, akiket felkért erre, a Szabad Magyar Szó elvei alapján kezdtük meg a tájékoztató tevékenységet ‒ mondta Kókai, aki cáfolta, hogy bárminemű anyagi támogatást kapnának akár Nyugat-Európából, akár a tengerentúlról, egyelőre nulla dináros költségvetésből működik az oldal, a lelkesedés az, ami fűti a Szabad Magyar Szó újságíróit ‒ nyilatkozta Kókai Péter a Vajdaság Mának, hozzátéve, hogy folyamatos az oldal látogatottsága, már az első napon nagy az érdeklődés az új tömegtájékoztatási eszköz iránt mind az olvasók, mind pedig a sajtó részéről.

Az esten részletet vetítettek Hegedűs Attila A hivatalos Jugoszlávia és a magyar 56 című, tíz évvel ezelőtt forgatott dokumentumfilmjéből. Az alkotó kiemelte: a film célja, hogy az addigi kutatási eredményeket megörökítse és felvázolja a korbeli titói Jugoszlávia viszonyát a forradalommal, illetve bemutassa az 56-os szemtanúkat, a forradalomban részvevő harcosokat, a forradalom leverését követő menekültáradat részvevőit, ezáltal közkinccsé tegyék a videodokumentumokat. A menekülteket fogadó ország lakosságának szolidaritásáról az alkotó elmondta, eltérő tapasztalatokról számoltak be az érintettek, egyesek állították, hogy semmiféle bántódás nem érte őket Jugoszláviában, hiszen kifejezték azon szándékukat, hogy egy harmadik, nyugat-európai országban kívánnak letelepedni, mások ennek az ellenkezőjéről számoltak be, elsősorban Belső-Jugoszláviában és a tengerparti befogadó központokban bántak elég rosszul a magyar menekültekkel a beszámolóik alapján ‒ összegezte a dokumentumfilm készítője. Hegedűs Attila elmondta továbbá, hogy A hivatalos Jugoszlávia és a magyar 56 című filmet hamarosan a Magyar Mozgalom honlapján is elérhetik az érdeklődők, így bárki megismerkedhet a szemtanúk vallomásaival és 1956 itthoni vonatkozásaival.