Sajtóvisszhang

A Magyar Mozgalom tagjainak zaklatása folyamatosan zajlik ‒ állítja Joó Horti Lívia

Korhecz: rendszeres a támadás, megfélemlítés és a retorzió a VMSZ részéről

A Magyar Mozgalom (MM) szolidaritást vállal a Vajdasági Magyar Szövetségből (VMSZ) első fokon kizárt szabadkai képviselőkkel, akik a városi képviselő-testületen, illetve a VMSZ szabadkai frakcióján belül létrehozták az MM platformját ‒ jelentette be hétfői sajtótájékoztatóján Korhecz Tamás, a Magyar Mozgalom egyik társelnöke. Minden rendelkezésre álló eszközzel, a nyilvánossággal és a jogi lehetőségekkel élve fellépnek a kizárás ellen, ami a szervezet tagjai szerint jogszerűtlen lépés volt a VMSZ részéről ‒ hangozott el a Magyar Mozgalom első hivatalos sajtótájékoztatóján, amelyen jelen voltak a szabadkai városi képviselő-testület tagjai, akiket első fokon kizártak a Vajdasági Magyar Szövetségből.

Korhecz a koncepciós perekhez hasonlította a Vajdasági Magyar Szövetség eljárását, amely szerinte minden jogszerűséget mellőzött. A döntések indoklásában az eljáró szerv a védelem mellett benyújtott érvek és bizonyítékok közül egyetleneggyel sem foglalkozik ‒ hangsúlyozta a Mozgalom társelnöke. Hozzátette: a tisztességes eljárás minimális feltételeit sem biztosította tagjainak a VMSZ, s mindez bizonyítja, hogy a döntés már az eljárást megelőzően megszületett.

Számos esetben érte támadás, megfélemlítés, retorzió a Magyar Mozgalom tagjait a VMSZ elnöke, illetve vezetősége részéről az elmúlt időszakban ‒ állítja dr. Korhecz Tamás, aki szerint jellemzően ilyen körülmények között kell működnie az augusztus 20-án létrejött civil szervezetnek a Vajdaságban.

Joó Horti Lívia, az MM másik társelnöke rámutatott arra, hogy a VMSZ korábban megfogalmazott álláspontja ellenére, miszerint nincs kifogása a civil szervezet működésével szemben, az alapítás pillanatától kezdve a párt komoly nyomásgyakorlással lép fel a Mozgalom tagjai ellen. A kezdetektől nyomást gyakoroltak a politikai színtéren jelen lévő MM-tagokra, hogy lépjenek ki a Mozgalomból, valamint vonják vissza alapítói státusukat ‒ állítja Joó Horti, hozzátéve: a Magyar Mozgalom tagjainak zaklatása folyamatosan zajlik. Mindez a Magyar Szó Lapkiadó Kft. és a napilap háza táján kulminált, a Magyar Mozgalom tagjait augusztus 20-a óta folyamatosan zaklatják, megfélemlítik, leváltják őket különböző funkciókról, de szerződésbontásra is sor került ‒ részletezte az MM társelnöke. A nyilvánosság leginkább a Kontra-ügyről tájékozódhatott, mert ezzel foglalkozott elsősorban a sajtó, de számos hasonló esetet említhetnénk, amelyek során a leváltás hátterében annyi állt, hogy az illető az MM tagja ‒ tette hozzá Joó Horti.

A közigazgatás területein, a tartománytól a községi szintekig hasonló a helyzet: a zsarolástól a megfélemlítésig számos eszközzel próbálták rábírni tagjainkat, hogy lépjenek ki a Mozgalomból, hagyjanak fel ennek az értékrendnek a képviseletével ‒ fogalmazott az MM társelnöke. Az abszurditás határát súrolja az az eset, amikor egyik tagunk magyarországi producerét keresték meg Vajdaságból azzal, hogy bontson szerződést a művésszel, mert nem megfelelő az ideológiai háttere, azaz tagja a Mozgalomnak ‒ ismertette Joó Horti Lívia. Hozzátette: nem csupán egyéni szinten, de a közösségi rendezvények szintjén is megpróbálják ellehetetleníteni az MM tevékenységét, a szponzoroktól a részvevőkig számos bejelentés érkezett, miszerint meg akarják akadályozni a hagyományos rendezvények megvalósítását. Joó Horti Lívia felszólította Pásztor Istvánt, a VMSZ elnökét, Lovas Ildikót, a Tanács tagját, valamint azt a néhány embert, aki meglátásuk szerint részt vesz a folyamatos nyomásgyakorlásban, hogy hagyjon fel ezzel a gyakorlattal. A Magyar Mozgalom azért jött létre, hogy véget vessen annak a félelemmel teli, megalkuvó légkörnek, amelyet az említett politikusok gerjesztenek ‒ tette hozzá Joó Horti.

 

A Vajdasági Magyar Szövetségnek a maga érdekképviseleteivel a lehető legjobb módon kell működnie, azzal együtt, hogy elviseli a véleménykülönbséget, s a magyar közösség érdekében felhasználja az évtizedek alatt felhalmozott szellemi javakat, kapacitásokat ‒ összegezték az MM tagjai.

Korhecz Tamás üdvözölte a VMSZ gazdaságfejlesztő programját, illetve a magyar kormány 50 milliárd forintos támogatási keretét, amellyel az itt élő vállalkozókat segítenék meg. A Magyar Mozgalom szakmai fórumsorozatot indít, amellyel segítséget kíván nyújtani a támogatások transzparens és konstruktív felhasználásához ‒ jelentette be az MM társelnöke, illetve elmondta, hogy december 16-án a Magyar Mozgalom Közéleti kávéházának vendége lesz a korábbi magyar külügyminiszter, Jeszenszky Géza, akivel a magyar nemzetpolitika elmúlt 25 évéről beszélgethetnek a részvevők.