Hírfolyam

Ha a tudást, szorgalmat felemeljük, már nem alakultunk hiába

Pénteken este tartotta első tagsági találkozóját a Magyar Mozgalom Szabadkán. A találkozón mintegy százötvenen vettek részt, s az ügyvivő testület beszámolóját követően építő jellegű javaslatok is születtek.

A találkozó házigazdája, Maglai Jenő, Szabadka polgármestere kiemelte, a Mozgalom mindenkire odafigyel, majd felhívta a figyelmet az információcsere fontosságára. Ezért is jött létre a Magyar Mozgalom irodája, ahol hétfőn, szerdán és pénteken 9–15 óráig várják az érdeklődőket, kedden és csütörtökön pedig 9–18 óráig.

Maglai elsődleges feladatként a Mozgalom további építését, a tagosodást jelölte meg.

– Komoly építkezés vár ránk, erősítenünk kell a többi önkormányzati szervezetünket is. Az, hogy Szabadkán mennyire leszünk erősek és effektívek, közvetlen kihatással lesz a többi önkormányzatra.

Mindenki előtt világos, hogy elégedetlenek vagyunk, tudjuk, hogy a vajdasági magyar politikai színtéren nincs minden rendben. Nem kell más pártokkal foglalkoznunk, hanem saját magunkkal, nem az ellenségkeresés kell hogy erősítsen minket, hanem az építkezés. Megvan a szellemi és fizikai kapacitásunk is arra, hogy a közösséget előrevigyük – mondta bevezetőjében Maglai.

Joó Horti Lívia, az Ideiglenes Ügyvivő Testület tagja beszámolt a testület eddigi munkájáról, a heti munkajellegű találkozókról. A MM megalakulása óta öt alkalommal találkozott az IÜT.

– Elnökséget is kellett választanunk, ideiglenes, háromtagú testületről van szó, nem szeretnénk egyetlen archoz kötni a mozgalmat. A hármasság is ezt jelzi, Korhecz Tamás, Kókai Péter és Joó Horti Lívia az elnökségi tagok. A szerkezeti struktúra kidolgozása sok időt vett igénybe. Két nagy alappilléren nyugszik, a szakágazati és területi csoportokon. Megalakult a szakcsoportok többsége is, és jövő héten el is kezdhetik az összehívást a koordinátorok – mondta Joó Horti, majd kitért azokra a témákra, amelyekkel eddig a Magyar Mozgalom behatóbban foglalkozott, és esetleg a közvélemény előtt is kiállt. Ez a Szabadkai Rádió, a racionalizáció és tagozat-jóváhagyás az oktatás területén.

Joó Horti kitért arra is, hogy ezen a héten megalakul a mezőgazdasági szakcsoport is, amely az MM brandjeként agrárfórumokat szervez majd.

Ami a konkrét akciókat, rendezvényeket illeti, az MM szervezésében október 3-án jótékonysági kézművesvásár lesz a szabadkai Népkör MMK-ban, ami egyben MM-aktivitás-bemutató is lesz. A befolyt összegből a 3+ és a Kolibri Nagycsaládosok Egyesületei részesülnek.

Október 7-én, szintén a Népkör ad otthont annak a polgári rendezvénynek, amely jól kapcsolódhat Szabadka és Vajdaság hagyományaihoz. Ez lesz az MM Közéleti Kávéház.

– Havonta egyszer találkozunk, bárki jöhet, akit érdekel az adott téma, esetleg tagosodni szeretne. Az első alkalommal a dialógus, a párbeszéd művészete lesz a téma. A szervezésben a Népkör kreatív csapata segít. Samu János Vilmos ad rövid felvezetőt, Kókai Péter moderálásával pedig interaktív beszélgetés lesz.

Október 11-én lesz a MM első közgyűlése. Tíz órakor kezdődik a munka jellegű ülés, amelyre minden tagot várnak a Népkörben.

Varga László felszólalásában arra kért mindenkit, szóljon hozzá az alapszabály-tervezethez.

– Miért kell új alapszabály? Azt követően, hogy megválasztottuk az IÜT-t, egy olyan alapszabályt dolgoztunk ki, amelyik csak azokat a kérdéseket szabályozza, amelyek szükségesek voltak ahhoz, hogy bejegyzésre kerüljön az egyesület. Most már egyfajta struktúrát is fel tudunk állítani. A szervezeti felépítés atipikus, mert két ága lesz, egy szakmai és egy területi elv szerint szerveződő ága. A MM ügyvivői testületének megválasztására továbbra sem kerül sor, mert még mindig a tagosodás fázisában vagyunk, s úgy ítéltük meg, hogy rossz lenne, ha három évre bebetonozódna egy testület. Ezért majd csak a jövő év tavaszán választanánk meg a végleges ügyvivői testületet – magyarázta Varga.

Ezt követően Korhecz Tamás arról beszélt, miért is alakult meg a Magyar Mozgalom.

– Két dolog mozgat bennünket: az elégedetlenség és a tenni akarás. Ez a két dolog erőteljesen összefonódik. Elégedetlenek vagyunk néhány olyan jelenséggel, amelyeknek az elsődleges eredménye az, hogy közösségen belüli konfliktusokról szólunk, amelyek elkerülhetőek lettek volna. Ezekkel a közállapotokkal nem lehetünk elégedettek, és ha nem kezeljük, az egész közösség lesz a károsultja ezeknek a problémáknak. A másik a tenni akarás. Nem olyan emberek vagyunk, akik egy karosszékben, hátradőlve keresik a hibákat másokban, akik másnak a cselekedeteiben keresik a fogást. Olyan emberek találtak egymásra, akik az eddigi életük során is sokat tettek. Aktívan, javítani, előretolni a közösség szekerét, ez a célunk – mondta.

Korhecz kitért arra is, hogy kisebb a gyermekvállalási szándék, mint valaha. Miért járnak ma még többen lehajtott fejjel, miért mennek el ennyien? – tette fel a kérdést.

– Olyan kiábrándulások ezek, amiért nem közvetlenül a mi közösségünk a felelős, de sok minden hozzájárult, ami a mi udvarunkban történt, ami tőlünk függ. Hogy mi hogyan érezzük magunkat a saját baráti körünkben, az utcánkban, nagymértékben tőlünk függ: egyénektől és a vezetőinktől. Fuldokolnak, légszomjuk van az embereknek: az egyik ilyen jelenség a kirekesztés, osztályozzuk az embereket, alkalmasak vagy nem, megemeljük azokat, akiket objektív mérce alapján nem kellene. A másik a kontraszelekció, ami ezzel összefügg, amikor nem a szorgalom, a felkészültség határozza meg az előmenetelt, hanem más szempontok, lojalitás és egyéb. Ez a jelenség a közösségünkben nagyon demotiváló. Rettegnek az emberek, hogy megmarad-e a munkahelyük. Az ember, amikor fél, nem érzi jól magát. Azon kívül, hogy ezek a jelenségek megmérgezik a lelket, azt eredményezik, hogy rengeteg tudás és energia marad kihasználatlanul. Pont azokat rekesztjük ki, akik a saját fejükkel gondolkodnak – tette hozzá.

– Ezen a téren a MM rengeteget tehet. Nem fogjuk tudni előrébb hozni az EU-csatlakozás időpontját, de rengeteg dolgot mi magunk megtehetünk, ha odafigyelünk egymásra, ha egymást helyzetbe hozzuk, ha a szorgalmat, a tudást emeljük fel. Ha tudunk ez ügyben tenni, akkor már nem alakultunk meg hiába – mondta a többi között Korhecz Tamás.

Dudás Zoltán alapító tag hozzászólásában arra tért ki, két stratégiai kérdéssel kellene foglalkozni: hogy a magyar és a szerb kormánnyal megtaláljuk a kapcsolatot, mert az anyagi források onnan tudnak jönni, a másik dolog pedig Szabadka megtartása, ami kulcsfontosságú, mondta Dudás Maglai Jenőnek.

Miskolczi József javaslata szerint meg kell hogy alakuljon a mozgalmon belül a nyugdíjasok szakcsoportja is.

Vass Géza arról szólt, hogy a mozgalmon belül még mindig kevés a fiatal. Véleménye szerint hatalmas gond, hogy hogyan vonjuk be a fiatalokat a munkába, hogyan szólítsuk meg őket.

A rendezvényen készült fotógalériánkat itt tekinthetik meg.