Hírfolyam

A sorkatonaság 30 órán belül visszaállítható (VIDEÓ)

A hír nem a bulvársajtóból származik, hanem a Honvédelmi Minisztériumból

A múlt héten jelent meg a közvéleményben a hír, miszerint léteznek olyan elképzelések, amelyek szerint a hatalom arra készül, visszaállítja a sorkatonai kötelezettséget. A vajdasági magyar közvéleménynek, a vajdasági magyar polgároknak igen rossz emlékeik vannak a kilencvenes évekből, hiszen testközelből élték át a kilencvenes évek háborúskodásait, sokan közülük tartalékosként a frontvonalon, sajnos nem kevés magyar kiskatonának csak a holtteste került haza és nem utolsósorban az akkori események is egy komoly elvándorlási hullámot indítottak el.

Tekintve a jelenlegi feszült balkáni hangulatot, a kiélezett szerb-horvát viszonyokat és sokkal inkább a pattanásig feszült boszniai helyzetet, a visszatért háborús retorikát, sajnos nem elképzelhetetlen, hogy a sorkatonaság visszaállítása is azt a célt szolgálja, hogy a hatalom befejezze, amit a kilencvenes években elkezdődött. Ez pedig egészen biztosan újabb, nagyon komoly lökést adna az itteni magyarság egyébként is fokozott ütemű kivándorlásának. Ebben a helyzetben a magyarság érdekében a szerbiai parlament egyedüli magyar frakciója, a kormányon lévő VMSZ tudná felemelni szavát egy ilyen döntés ellen, ezért is szorulnak pontosításra azok a kijelentések, amelyeket Pásztor Bálint a párt köztársasági frakcióvezetője tett a Pannon tévé Közügyek című műsorának 2016. október 5-i kiadásában (és amely itt a szöveg végén megtekinthető).

Pásztor Bálint szerint jelen pillanatban semmilyen javaslat nem szerepel a parlament napirendjén és parlamenti eljárásban sincs semmi olyan javaslat amely arra irányulna, hogy bevezetésre kerüljön újra a sorkatonai szolgálat. A valóság az, hogy jelen pillanatban valóban nem szerepel a parlament napirendjén és nincs parlamenti eljárásban ilyen javaslat. DE: Amennyiben megszületik a sorkatonai szolgálat visszaállításától szóló politikai döntés, a parlamentnek 30 órára lesz szüksége, hogy hatályon kívül helyezze a határozatát, amellyel 2010. december 15-én felfüggesztette a kötelező sorkatonai szolgálatot.

Pontosításra szorul a politikus azon kijelentése is, mely szerint a hír a belgrádi bulvársajtóban röppent fel az elmúlt napokban. Ugyanis, a bulvársajtó mellett, október elsején 11:10 perckor a Tanjug állami hírügynökség is lehozta Jovan Krivokapićnak, a Honvédelmi Minisztérium szóvivőjének nyilatkozatát, amelyek szerint „amennyiben Szerbia parlamentje döntést hozna a kötelező sorkatonai szolgálat visszaállításáról, a Honvédelmi Minisztérium és Szerbia Hadserege kész, hogy ezt a parlamenti döntést azonnal végrehajtsa.”  Ezért igenis komoly ok van az aggodalomra. Egyrészől nem a bulvársajtó által felröppentett álhírről van szó, hanem a Honvédelmi Minisztérium szóvivője beszélt a kötelező sorkatonai szolgálat visszaállításának a lehetőségéről, azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy kipuhatolja a közvélemény reakcióját.

Kiemelten fontos kérdés az is, hogy amennyiben napirendre kerülne egy ilyen javaslat, hogyan szavazna a VMSZ frakciója. Ezzel kapcsolatban Pásztor Bálint ezt mondta: „A személyes véleményemet tudom elmondani, hiszen – mivel ez nem napirenden szereplő kérdés – ezért a VMSZ sem tárgyalt róla. Az én személyes véleményem, hogy a mai világban nem szükséges visszaállítani a sorkatonai szolgálatot.”

Ezzel szemben, a VMSZ 2012-es parlamenti választási programja 11. pontjának 4. bekezdése így szólt: „A 2008 – 2012. közötti időszak egyik fontos eredménye a kötelező sorkatonai szolgálat megszüntetéséről szóló parlamenti határozat. A VMSZ azért száll síkra, hogy a sorkatonai szolgálat törvénymódosítás útján szűnjön meg véglegesen. Elvárjuk továbbá a tartalékos katonai szolgálat mielőbbi professzionalizálását.” A VMSZ 2012-es parlamenti választási programját a két közgyűlés közötti legfőbb szerv: a Tanács fogadta el. Amíg a VMSZ Tanácsa vagy Közgyűlése nem fogad el új álláspontot a kötelező sorkatonai szolgálattal kapcsolatban, a fenti álláspont tekintendő a párt érvényes álláspontjának.

Reméljük, hogy a sorkatonai kötelezettség visszaállítása egy olyan kérdés lesz, amellyel kapcsolatban tényleg sikerül egységes magyar álláspontot kialakítani és minden politikai és társadalmi erő egyértelműen kimondja: határozottan elutasítja ezt a lépést.