Hírfolyam

A sajtószabadság kivégzése

A Magyar Mozgalom elítéli a Népszabadság megszüntetését

Az önkényuralmi rendszerek módszereire emlékeztet az, ahogyan saját tulajdonosa elbánt a hat évtizeden át működő Népszabadság napilappal és annak munkatársaival. Ami történt, az a berlini fal ledőlése utáni időszak egyik legbotrányosabb lépése, a nap, amikor a demokrácia, a szabad sajtó, a szólás- és véleményszabadság testén súlyos sebeket ejtettek.

A módszer, ahogyan éjjel 11-kor az újságírók még a lapot készítik, másnap reggelre pedig ki vannak tiltva saját munkahelyükről, levelezésüket blokkolják és futár kézbesíti felmondó levelüket, ugyanakkor pedig a lap internetes kiadását is lekapcsolják a teljes archívummal együtt, nem más, mint a George Orwell által lefestett utópisztikus diktatúra megvalósulása. Egy olyan diktatúráé, amely végez mindenkivel és mindennel, aki, és ami nem feltétlen híve és saját véleményt fogalmaz meg. Az indoklásban gazdasági kényszer szerepel, az, hogy a lap komoly veszteségeket halmozott fel. Ilyen lépéseket azonban semmiféle gazdasági kényszer nem igazolhat. A lap online híranyagának teljes lezárása egyet jelent az ellenvélemény elhallgattatásával.

Ugyanakkor nem mehetünk el a riasztó párhuzamok mellett sem szó nélkül. Az elmúlt hónapokban lehettünk szemtanúi annak, ahogyan itt, a Vajdaságban is utcára tették a legnagyobb múltú napilap azon munkatársait, akik szintén felemelték a szavukat a hatalmi párt módszerei, lépései ellen, egyszóval, akik megbontották a hatalmi önkény tökéletes harmóniáját. Jogos a félelmünk, hogy miután Magyarországon a hatalommal szemben kritikákat megfogalmazó sajtó megrendszabályozása terén átlépték a Rubicont, esetleg a VMSZ sem riad vissza hasonló lépésektől. Ha netán a Magyar Szóban az ottmaradt újságírók is felemelik szavukat a hatalmi önkény ellen, vagy a Hét Napot nem sikerül visszaterelni a hatalmat kiszolgálók békés akolmelegébe, akkor ugyanez megtörténhet, pontosabban folytatódhat nálunk is, hiszen tudjuk, mindkét lap kizárólag a tartományi támogatásnak köszönhetően tud a felszínen maradni. Vagy ha esetleg a Pannon RTV túl messzire menne a sajtószabadság határainak feszegetésében, máról holnapra megszűnhet a magyar kormánytámogatás. Természetesen „gazdasági érdekekre” hivatkozva.

A Népszabadsággal történtek után már semmi sem lesz ugyanaz. Innentől kezdve a hatalom bármit megtehet és meg is tesz az ellenvélemények elhallgattatására, akár azt is, hogy nagy múltú médiumokat szüntet meg 24 óra leforgása alatt. Azért teszi meg, mert megteheti. Mert a közvélemény közönnyel viszonyul mindehhez, pedig minden ilyen lépés elsősorban a polgárok szabadsága ellen elkövetett cselekedet.

A Magyar Mozgalom, amelynek soraiban számos újságíró is található, támogatásáról biztosítja és szolidaritást vállal a Népszabadság munkatársaival. Mindazonáltal kiemeljük, hogy célunk nem az úgynevezett „ballib” sajtó megvédése, hanem a pártmédiumok létrehozásának gyakorlata és az ellenvélemény elfojtása, az ellenvéleményt megfogalmazó újságírók meghurcolása ellen tiltakozás. Mert az lenne a normális, ha egyazon lapban, hírportálon, rádió- vagy tévécsatornán többféle vélemény is megtalálható lenne. Ahogyan azt annak idején Voltaire is megfogalmazta: „"Egyetlen szavával sem értek egyet, de az utolsó leheletemig harcolni fogok azért, hogy véleményét szabadon elmondhassa."