A hivatalos Jugoszlávia és a magyar '56 – dokumentumfilm a forradalomról (VIDEÓ)

Az ’56-os forradalom 60. évfordulója alkalmából a Magyar Mozgalom a szerző, Hegedűs Attila jóváhagyásával közkinccsé teszi A hivatalos Jugoszlávia és a magyar '56 című négyrészes dokumentumfilmet. A filmek ebben a hírben is elérhetők, illetve a MM YouTube csatornáján.

Az első rész címe: Tito politikája és a magyar forradalom

A magyarországi '56-os kutatások nagyon kis mértékben irányulnak az akkori Jugoszlávia szerepének taglalására. A két ország hivatalos kapcsolattartásán kívül szinte semennyire sem foglalkoztak az ide áramló mintegy 20 000 magyarországi menekült helyzetével, sorsuk további alakulásával. A filmet Szerbiában, Horvátországban és Boszniában forgatták.

Megszólal Dobrica Ćosić, aki '56 október 23-ától hét napon át Budapesten tartózkodott.

A második rész, amelynek címe: Jugoszláviai '56-os menekülttáborok, bemutatja azokat a befogadó központokat és menekülttáborokat, amelyeket az akkori Jugoszlávia területén a forradalom leverését követően hoztak létre.
A gerovoi táborba azokat a magyar menekülteket irányították, akik fegyveresen vettek részt az 1956-os magyar forradalomban.

A 3. rész: A menekültek visszaemlékezései. Az 1956-os forradalom leverése után a hivatalos adatok szerint 19 851 ember menekült az akkori Jugoszlávia területére. Utóbb egy részük visszatért Magyarországra, többségük Nyugat-Európába ment tovább, Jugoszláviában 620-an telepedtek le. A dokumentumfilm-sorozat harmadik része a menekültek visszaemlékezései alapján készült. Megszólalnak: Szabó Ferenc, Szabadka, Vajdaság; Krammer Ferenc, 1956-os menekült; Putnik Milán, 1956-os menekült; Gyetvai Sándor és Gyetvai Sándorné, 1956-os menekültek.

A 4. rész címe: Délvidékiek szerepe az '56-os magyar forradalomban. Ez a rész azoknak a délvidékieknek állít emléket, akik 1956 októberében és novemberében valamilyen formában részesei voltak a magyarországi forradalmi eseményeknek. Megszólalnak: Tomán László, író, Újvidék, Vajdaság; Baráth Károly, Szabadka, Vajdaság; Cirkl Rudolf, helytörténész, Zombor, Vajdaság; Matuska Márton, publicista, Újvidék, Vajdaság
Az 1956. 10. 23-i budapesti eseményeket archív felvételek idézik fel.